|
Ochrona lasów tropikalnych
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3940 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Teresa Dura PSP w Radoszewicach
Scenariusz lekcji przyrody w kl. VI z wykorzystaniem zasobów Internetu
Temat: Ochrona lasów tropikalnych-ochroną różnorodności biologicznej świata.
CELE OPERACYJNE
Uczeń: - zna pojęcie „różnorodność biologiczna” - uzasadnia sens ochrony przyrody - rozpoznaje i charakteryzuje zagrożenia różnorodności biologicznej - dostrzega gwałtowne tempo niszczenia lasów równikowych - wskazuje przyczyny zmniejszania się obszaru lasów równikowych - analizuje skutki niszczenia lasów równikowych - dostrzega zależność pomiędzy niszczeniem lasów równikowych a globalnymi zmianami klimatycznymi - postrzega niszczenie lasów tropikalnych jako zagrożenie dla bioróżnorodności świata - nie pozostaje obojętnym na problemy ochrony przyrody
METODY · pogadanka · dyskusja · burza mózgów · mapa mentalna · praca z Internetem
FORMY · praca zbiorowa · praca w grupach
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
1. Przypomnienie znaczenia pojęć „przyroda” i „ochrona przyrody” 2. Pogadanka na temat: „Cele ochrony przyrody” 3. Dyskusja nt. „Czy są ogniwa zbędne w przyrodzie” 4. Próba zdefiniowania przez uczniów pojęcia „różnorodność biologiczna” Nauczyciel zapisuje podane definicje na tablicy.
Faza realizacyjna:
1. Omówienie pojęcia „różnorodność biologiczna” Nauczyciel poleca zajrzeć uczniom na strony internetowe: · http://www.zto.most.org.pl/Konwencje/bioróżnorodność.htm · http://ciuw.warman.net.pl/alf/biodiversity/7/r7-11.htm · http://przyroda polska.pl/-artykuł: Co powinniśmy wiedzieć o różnorodności biologicznej, aby móc ją zachować dla przyszłych pokoleń? 2. Po przejrzeniu stron uczniowie porównują wcześniej zapisane na tablicy definicje z podanymi na stronach internetowych i zapisują poprawną definicję do zeszytu. 3. Nauczyciel wyjaśnia, że największa różnorodność flory i fauny występuje w wilgotnych lasach równikowych obecnie zagrożonych wyniszczeniem. Poleca uczniom zajrzeć na stronę internetową http://www.wp.pl i wpisać na pasku „szukaj” hasło „lasy tropikalne”. Uczniowie znajdą tu następujące materiały: · Fakty o lasach tropikalnych http://www.zb.eco.pl/zb/29/tropikal.htm · Siedem grzechów wobec lasów deszczowych http://www.most.org.pl/wolfpunk/lasy.htm · dlaczego należy chronić lasy tropikalne http://www.sciagawa.pl/a/771.htm/ · przemoc a amazońskie lasy tropikalne http://www.zb.eco.pl/zb/44/lasy.htm · zwierzęta lasów tropikalnych http://www.zwierzęta.terramail.pl/zwierzęta/6 3.htm 4. Klasa zostaje podzielona na zespoły, każdy zespół na podstawie w/w materiałów opracowuje inne zagadnienia.
Zespół I Występowanie lasów tropikalnych
Instrukcja dla ucznia:
1. podaj genezę określenia „lasy tropikalne” 2. wymień kontynenty i nazwy państw, w których występują lasy tropikalne 3. przedstaw na diagramie kołowym, jaki procent powierzchni lądu zajmują lasy tropikalne 4. Wymień cechy klimatu równikowego
Zespół II Bioróżnorodność lasu tropikalnego
Instrukcja dla ucznia:
1. Wykaż na przykładach ogromne bogactwo flory i fauny wilgotnego lasu równikowego. 2. Zaznacz na linii czasu, jak długo trwają na kuli ziemskiej lasy tropikalne.
Zespół III Znaczenie lasów tropikalnych
Instrukcja dla ucznia:
1. Opisz rolę, jaką lasy tropikalne spełniają w przyrodzie 2. Wyjaśnij, czemu mają duże znaczenie dla medycyny 3. Wymień korzyści, jakie dają gospodarce człowieka
Zespół IV Zagrożenia lasów tropikalnych
Instrukcja dla ucznia:
1. Wymień zagrożenia: a) ze strony tubylców b) ze strony wielkich kolporacji przemysłowych 2. Omów tempo niszczenia lasów tropikalnych
Zespół V Skutki niszczenia lasów tropikalnych
Instrukcja dla ucznia:
1. Omów, jakie są konsekwencje wycięcia lasów tropikalnych dla: · klimatu i pogody na kuli ziemskiej · stanu atmosfery i litosfery · zachowania bioróżnorodności na Ziemi · medycyny · nauki i przyszłych pokoleń
Zespół VI Ochrona lasów tropikalnych
Instrukcja dla ucznia: 1. Przedstaw, jakie w obronie lasów tropikalnych są podejmowane: · działania organizacji międzynarodowych zajmujących się ochroną środowiska · działania jednostkowe na rzecz ograniczenia konsumpcjonizmu
Faza podsumowująca
Uczniowie po zaprezentowaniu wyników pracy swojego zespołu wykonują mapę mentalną „Lasy tropikalne”.
LASY TROPIKALNE ˝ występowanie znaczenie oaza bioróżnorodności zagrożenia ochrona ® kontynenty ® w przyrodzie ® flora ® przyczyny ® globalna ® państwa ® w medycynie ® fauna niszczenia ® jednostkowa ® klimat ® gospodarce ® skutki człowieka niszczenia
Praca domowa
Ułóż list do kolegi, w którym przedstawisz argumenty przemawiające za koniecznością ochrony lasów tropikalnych. |
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|